ABD’de Piyasa Öncesi: Perakende satışlar, banka kazanç raporları

Investing.com – Hisse senetleri, Fed’in faiz artırımlarına ilişkin endişeleri yatıştıran karışık ekonomik verilerin ardından Perşembe günü güçlü seyretti.

Ancak Cuma günkü hava, bankacıların ekonomik görünüm, tüketici kredi kalitesi ve ticari faaliyetler hakkında söylediklerine bağlı olarak değişebilir. Büyük bankalar, günün erken saatlerinde JPMorgan Chase, Citigroup ve Wells Fargo ‘dan gelen raporlarla ilk çeyrek kazanç sezonunu başlatıyor.

Bankacılık sistemi, tahvil varlıklarının değerini düşüren yükselen faiz oranları nedeniyle stres altında. Artan faizler aynı zamanda anlaşma piyasalarını da sakinleştirdi ve ipotek ve diğer kredi ürünlerine olan talebi azalttı.

Fed yetkilileri, enflasyonu düşürmek için daha ne kadar harekete geçmeleri gerektiğine karar vermek için kredi verme faaliyetlerindeki potansiyel yavaşlamayı, bugüne kadar faizler konusunda attıkları adımlarla birlikte değerlendirmek zorunda. Nihai oranın bu yıl %5,1’e ulaşacağı tahmin ediliyor ki bu da en az çeyrek puanlık bir faiz artışı daha anlamına geliyor.

Bazı vadeli işlem yatırımcıları, Fed’in gelecek toplantısında duraklayacağını düşünürken çoğu kişi, faiz artışının o zaman gelmesini bekliyor.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Perakende satışlar

Mart ayı perakende satışlar TSİ 15.30’da açıklanacak. Analistler bir önceki ay %5,39 olan veride yıllık bazda %5,9’luk bir artış ve aylık bazda %0,4’lük bir daralma bekliyor.

2. Banka kazançları

JPMorgan Chase & Co’nun (JPM) 36,1 milyar dolar gelirle 3,41 dolar hisse başına kazanç bildirmesi bekleniyor. Citigroup Inc (C) 20,05 milyar dolar gelirle 1,70 dolar hisse başına kazanç ve Wells Fargo & Company (WFC) 20,1 milyar dolar gelirle 1,12 dolar hisse başına kazanç paylaşabilir.

3. UnitedHealth kazanç raporu

UnitedHealth Group Incorporated (UNH) için ise beklentiler, 89,7 milyar dolar gelir üzerinden 6,17 dolar hisse başına kazanç bildirmesi yönünde.

Yazar: Liz Moyer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir