Alameda’dan Grayscale’e Dava: Kripto Para İddiaları Şaşırttı!

Devam eden iflas davasında yeni bir değişiklik olarak gelen çöken kripto para borsası FTX konglomerası bugün borçlu iştiraklerinden biri olan Alameda Research’ün Delaware Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde Grayscale Investments’e dava açtığını duyurdu. Ayrıca FTX borçluları, Grayscale’in İcra Kurulu Başkanı Michael Sonnenshein’a ve Grayscale’in sahipleri olan Digital Currency Group (DCG) ve Barry Silbert’e karşı dava açtı.

Alameda’dan Grayscale’ karşı ilginç dava: Fahiş yönetim ücreti!

FTX borçluları, Grayscale Crypto Trusts’ın hissedarları için 9 milyar dolar veya daha fazla değeri serbest bırakmak ve FTX borçlularının müşterileri ve alacaklıları için 250 milyon doların üzerinde varlık değeri elde etmek için ihtiyati tedbir talep ediyor. Bu doğrultuda Alameda’nın açtığı davaya göre Alameda’nın şikayetine göre Grayscale, Grayscale Bitcoin ve Ethereum tröstlerinin yönetimi için fahiş yönetim ücretleri aldı. Dahası Alameda, Grayscale’i hisselerinin net varlık değerinin neredeyse yarısı kadar iskontolu işlem görmesine izin vermekle de suçluyor.

Dava, Delaware’deki Chancery Mahkemesi’nde açıldı. Ayrıca Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein ve Grayscale’in sahibi Digital Currency Group (DCG) ve CEO’su Barry Silbert’a karşı da hak iddia ediliyor.

“Hisselerimiz yüzde 90 daha değerli olabilirdi!”

Davada, Grayscale’in ücretlerini düşürmesi ve itfalara izin vermesi durumunda, FTX borçlularının hisselerinin en az 550 milyon dolar veya mevcut değerinden kabaca %90 daha fazla bir değere sahip olacağı iddia ediliyor. FTX Borçlularının CEO’su ve yeniden yapılandırma başkanı John J. Ray III konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

FTX müşterileri ve alacaklıları için geri ödemeleri en üst düzeye çıkarmak için elimizden gelen her aracı kullanmaya devam edeceğiz. Amacımız, şu anda Grayscale’in kendi kendine işlem yapma ve uygunsuz itfa yasağı tarafından bastırıldığına inandığımız değerin kilidini açmak.

John J. Ray III ayrıca, FTX müşterileri ve alacaklılarının, Grayscale’in eylemlerinden zarar gören diğer Grayscale Trust yatırımcılarının yanı sıra ek geri kazanımlardan yararlanacağını belirtti. Şikayet, Grayscale’in hissedarların hisselerinin geri alınmasını engellemek için uzun yıllar çeşitli uydurma açıklamaların arkasına saklandığı iddiasıyla devam ediyor.

Kripto para şirketi: Davacılar yanlış yönlendirilmiş!

Öte yandan Grayscale sözcüsü, davayı ‘yanlış yönlendirilmiş’ olarak nitelendirdi. Ayrıca sözcü, “Grayscale, GBTC’yi bir (borsa trade fonuna) dönüştürmek için yasal onay alma çabalarında şeffaf oldu. Bu, Grayscale’in yatırımcıları için şüphesiz en iyi uzun vadeli ürün yapısı olan bir sonuç,” açıklamasını yaptı.

Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Grayscale, SEC’in Grayscale’in GBTC’yi ETF’ye dönüştürme başvurusunu reddetme kararına Salı günü D.C. Temyiz Mahkemesi huzurunda yapılacak bir duruşmada itiraz edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir