BMW, i5 Sedan’ın tamamen elektrikli ilk 5 Serisi aracı olacağını doğruladı

BMW, i7’de olduğu gibi, elektrikli i5 versiyonu da dahil olmak üzere yeni 5 Serisi otomobillerini aynı anda piyasaya sürecek. “Esnek güç aktarım mimarisi, yeni BMW 5 Serisi Sedan’ın tamamen elektrikli ve plug-in hibrit çeşitlerinin yanı sıra 48V yarı hibrit teknolojisine sahip yüksek verimli benzinli ve dizel motorlarla çalıştırılabileceği anlamına geliyor.”

Tamamen elektrikli i4 M50’nin geçen yıl en çok satan M aracı olduğunu kaydeden BMW, i5’in M performans versiyonunu da çıkaracağını söyledi. Ayrıca 2024’te touring i5’i de ekleyecek. BMW başkanı Oliver Zipse, “BMW 5 Serisi Touring, özellikle Avrupa’da çok popüler,” dedi. “2024 baharından itibaren tamamen elektrikli bir versiyonla gelecek ve bize bu segmentte gerçekten benzersiz bir satış noktası sağlayacak.”

BMW, i5 Sedan’ın tamamen elektrikli ilk 5 Serisi aracı olacağını doğruladı

Gelecek yıl gelecek diğer dikkate bir diğer ekleme de yaklaşan X2 ICE modelini temel alan ve 83.200 dolarlık iX’in halefi olan iX2 crossover SUV olacak. İkinci model, belki de en çok garip ızgarasıyla ünlüydü, ancak 321 millik bir EPA aralığı dahil olmak üzere bazı sağlam özellikler sunuyordu.

Ayrıca BMW, hem Rolls-Royce hem de Mini’nin 2030 yılına kadar tamamen elektrikli hale geleceğini doğruladı. “2025’e kadar teslim edilen her dört yeni araçtan biri ve 2026’ya kadar yaklaşık üçte biri BEV olmalı.” BMW 2025 yılına kadar iki milyon EV satmayı ve 2030’da da müşterilere 10 milyon EV teslim etmeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir