Eski başbakan Han’ın konuşmalarının yayınlanmasına yasak

Pakistan’da ‘İmran Han krizi’ sürüyor. Hükümetin tutuklama kararı verdiği, ancak destekçilerinin ablukaya aldığı evde polisin bulamadığı İmran Han için yeni bir ‘önlem’ alındı.

Pakistan Elektronik Medya Düzenleme Otoritesi (PEMRA), eski Başbakan İmran Han’ın konuşmalarının televizyonlarda yayınlanmasını yasakladı.

AA’nın Geo News televizyonundan aktardığına göre PEMRA karara gerekçe olarak “devlet kurumlarına ve yetkililerine karşı provokatif ve asılsız iddiaları” gösterdi.

Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) Başkan Yardımcısı Çaudri Favad Hüseyin, bu karara tepki göstererek, mahkemeye başvuracaklarını açıkladı.

Öte yandan, PTI, Han’ın hakkındaki davaların duruşmalarına görüntülü olarak katılması için mahkemeye başvurdu.

Başbakanlığı döneminde yabancı devlet adamlarından alınan hediyelerin satılmasıyla ilgili davada duruşmalara katılmayan Han hakkındaki tutuklama kararı sebebiyle polis, eski Başbakan’ı gözaltına almak için harekete geçmişti.

Han’ı gözaltına almak için Lahor’daki evine giden polis, PTI liderini evinde bulamadıklarını açıklamıştı.

PEMRA’nın bu kararı, bugün polis tarafından gözaltına alınmak istenen Han’ın Lahor’daki evinden yaptığı açıklamaların ardından geldi.

Han, bugün Lahor’da yaptığı açıklamada, orduyu kastederek hiçbir kurumun önünde diz çökmediğini ve ulusun da çökmesine izin vermeyeceğini belirtmişti.

PEMRA, geçen sene 5 Kasım’da Han’a yönelik benzer bir karar almış, 6 Kasım 2022’de Başbakan Şahbaz Şerif kararın iptal edilmesini emretmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir