Hasan Cemal’den ‘Yetmez ama evet’ açıklaması: Bu kadarını öngöremedim

Yeşil Sol Parti milletvekili adayı olan Hasan Cemal, 2010 Referandumunda “Yetmez ama evet” tutumuna dair kendisine yöneltilen eleştirilerle ilgili açıklamada bulundu. Anayasa değişikliğinin demokratik olduğunu kaydeden Cemal, sonrasında yaşanan gelişmeleri öngöremediğini söyledi. “Yetmez ama evet” diyenlere düşmanlık yaratıldığını belirten Cemal, “Bu büyük bir haksızlık, bu bir siyasi operasyon” ifadelerini kullandı.

T24’ten Candan Yıldız’ın sorularına yanıt veren Cemal, şunları söyledi:

“‘Yetmez ama evet’e baktığında bir ince nokta var. Çok gözden kaçırılıyor. O noktada bu kapsamlı bir Anayasa değişikliğinin bir sürü olumlu maddesi vardı. Bu Anayasa değişikliği Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu tarafından demokrasiye uygun bulundu. İlan edildi. Hakikaten de demokrasiye uygundu. Orada bu yasa çıktıktan sonra Anayasa Mahkemesi’ne götürüldü. Anayasa Mahkemesi’nde de çok kritik bir hükmü iptal edildi.

Bu kritik hüküm iptal edildikten sonra orada iş çığırından çıktı. Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun gerçekten orada Fetullahçıları ve Erdoğan iktidarının istediği kişilerle doldurulması oldu. En çok da tabi Fetullahçılar burada nemalandırlar. Şimdi bununla birlikte doğan sonuçların hepsini kabul etmek mümkün değil. Bunu da o netlikte öngörmek de mümkün değildi. Ama bunu Anayasa Mahkemesi’ne bu yasayı ki o yasayı bütünüyle Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu ‘Evet bu demokrasidir. Seçim organlarını, seçim tabanını genişletiyor. O yüzden demokratiktir’ dediği için onay verdiler.

Fakat bu Anayasa Mahkemesi’ndeki değişiklikle kötü emel sahipleri tarafından kullanıldılar. Bu da gerçekten çok kötülüklere yol açtı. Bunu öngörmek mümkün müydü? Herkes bunu öngördü mü? Bilmiyorum ama ben öngöremedim. Bu kadarının olacağını öngöremedim.

‘BÜYÜK HAKSIZLIK, SİYASİ OPERASYON’

Fakat şunu da söylemek lazım ‘yetmez ama evetçilere’ öyle bir düşmanlık yaratıldı ki sanki onlar Erdoğan’ı seçim sandığında iktidara getirdiler. Erdoğan’ın bütün bu Türkiye’de hukuk, demokrasi, özgürlüğü yerle bir eden tavırlarına sanki biz sebep olduk; ‘Yetmez ama evet’ oyu verenler. Bu büyük bir haksızlık, bu bir siyasi operasyon. Erdoğan’ı bu konularda ve bu açılardan desteklemiş olmakla birlikte Erdoğan’a Türkiye’de en sert yazıları yazan gazetecilerden biriyim. Demokrasi için yazdım bütün bunları. Benim o dönemdeki desteğim böyle siyah beyaz bir destek değildi. Desteklerken bazı konularda çok sert bir şekilde eleştirmeye devam ettim. Sonrada hep eleştirdim.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir