LGS’de sorular nasıl olacak? Öğrenciler zorlanacak mı? Bakan Özer açıkladı

Liselere Giriş Sınavı (LGS) ile ilgili bilgi veren Özer, ikinci dönem konularının sınavda olmayacağını belirtti. Özer, zor dönemden geçtiklerinden dolayı çocukları çok zorlamayacaklarını söyledi.

Özer, şunları söyledi: “4 Haziran’daki LGS’de bu yıl ikinci dönem konuları yer almayacak. Özellikle bölgedeki çocuklar zor bir dönem geçiriyor. LGS’de onları çok zorlamayacağız. İskenderun’a gelen iki bin kişi kapasiteli ‘Karadeniz Lifeship Rauf Bey’ gemisi, LGS sınavı ve YKS’ye hazırlanan depremzede öğrencilere tahsis edildi.”

OKULLARIN ALTINA SIĞINAK

Özer, okulların güçlendirilmesi konusunda da açıklamalar yaptı.Özer’in açıklamaları şöyle:

“Göreve geldiğim zaman, yıkılması gereken tüm binaları boşalttırdım. Okulların güçlendirilmesiyle ilgili meblağ konusunda bir limitimiz yok. Hepsi bitirilsin istedik. Bu işlerin bir gün bile beklemeden başlatılması gerekiyordu. Depremden önce çalışmalarımızı hızlandırmasaydık birçok okulumuz yıkılabilirdi. 6 Şubat depreminin ardından İstanbul’daki okullarla ilgili önlemleri gözden geçirdik. İstanbul’a son 2 yılda bu anlamda 27 milyar TL ödedik. Bakanlığın ödenekle ilgili hiçbir problemi yok.

ÖZEL OKULLARA 3 AY SÜRE

Türkiye genelinde özel okullar için 3 ay süre verdik, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan sağlam raporu almazlarsa kabul etmiyoruz, almayanı kapatacağız. Çünkü en güvenli yerlerin okullar olması lazım. Riskli olmayan binalar için dahi sağlam raporlarını tazelettiriyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı raporu olan okul sağlamdır. Bu uygulamayı İstanbul ve diğer illerde depremden önce başlattık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir