Paul Krugman’ın Bitcoin ile imtihanı

Paul Krugman merkezi bir ödeme sistemleri hizmet sağlayıcısı tarafından engellendi. Belki sonunda Bitcoin’in değerini anlamaya başlayabilir.

Nobel ekonomi ödülü sahibi ve uzun zamandır kriptoya eleştirel yaklaşan bir isim olan Paul Krugman, 8 Mart Çarşamba günü Twitter’da yaptığı açıklamada ödeme uygulaması Venmo tarafından kara listeye alındığını açıkladı. Gezegen üzerindeki en meşhur ve etkili ekonomik analistlerden biri olan Krugman, uygulamanın müşteri hizmetleri ekibinden bir geri bildirim alamadığını ve yardım göremediğini belirtiyor.

Krugman, “Tüm kontrol yazılımın eline geçmiş.” diyor.

Aslında bu olay, kripto para destekçileri için önemli bir dönüm noktası. Aslında topluluğun en büyük eleştirmenlerinden biri, topluluğun en fazla dikkat çektiği konudan muzdarip oldu:

Dijital çağda gitgide artan finansal sansür yaklaşımı.

Venmo da herhangi bir merkezi ödeme aracı değil. Mahremiyet konusunda sicili en kötü uygulamalardan biri. Venmo, ödemeler alanında sosyal bir ağ olmaya yönelik pek de akılcı olmayan bir strateji çerçevesinde yeni kullanıcıların işlemlerinin ve notlarının herkese açık biçimde ilan edilmesi seçeneğini, varsayılan olarak işaretliyor.

Bir Venmo yöneticisi 2021’de CNET’te verdiği röportajda “Herkesin bilgilerini varsayılan biçimde açık tutuyoruz çünkü bu bilgileri sosyal dünyadaki arkadaşlarıyla paylaşmaktan keyif alacaklarına inanıyoruz.” diyor ve ekliyordu:

Bu sorumsuzca bir yaklaşımdan da öte aslında kötü niyetli bir ürün tasarım mantığı (Zaten bazı komik durumlar da yaşandı).

Krugman’ın, mahremiyeti bu kadar geri plana iten bir ürünü kullanıyor olması da bu konuya yeterince kafa yormadığının bir işareti.

Krugman’ın Venmo platformundan atılmasıyla yaşadığı şok, kendisinde görülen önyargıları da gözler önüne seriyor. Yazdığı tweet’e yanıt veren kripto destekçilerinin belirtmeye çalıştığı gibi bu durum, Amerikalılar veya Avrupalılar için istisnai olsa da gelişmekte olan bölgelerdeki çok sayıda insan, bu tür dışlanmalara ve engellere sürekli maruz kalıyor.

Krugman, ilk tweet’inden kısa bir süre sonra “tweet’ler sayesinde sonuç aldığını” belirtti ve hesabının yeniden aktif hale getirildiğini duyurdu. Bu, Venmo’yu temize çıkaran bir durum değil. Aksine finansal araçlarda Batılı elitlerin ne kadar etkili bir rolü olabildiğinin bir göstergesi. Venmo temsilcilerinin Krugman’a neden yasaklandığı konusunda bir açıklama yapıp yapmadıkları da belli değil. Bu bile bu tür hizmetlerin şeffaflıktan ne kadar uzak olduğunu gösteriyor.

Aslında Krugman’a Venmo’dan neden engellendiğini de sormak gerekir. Zira kendisi geçmişte şöyle bir ifade kullanmıştı:

Şahsen Krugman’ın ekonomik analizlerine ve belirli konulardaki fikir önderliğine çok saygı duyarım. Umarım ki bu son yaşadıkları, kripto konusunda da bakış açısının değişmesine yardımcı olur.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir