Şehit Savcı Kiraz’ın babasından sert çıkış: Teröristleri devlete ortak etmek istiyorlar

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosunda görevli Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın, İstanbul Adalet Sarayındaki odasında terör örgütü DHKP-C üyelerince 46 yaşındayken şehit edilmesinin üzerinden 8 yıl geçti.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Gezi Parkı odaklı olaylarda 16 Haziran 2013’te yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra 11 Mart 2014’te hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne iliştin soruşturmayı yürüten savcı Kiraz, 31 Mart 2015’te Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayına avukat gibi giren 2 terör örgütü üyesince adliyenin 6’ncı katındaki makam odasında rehin alındı.

Saatlerce süren çabaların ardından odasında silahla vurulan Kiraz, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirirken, 2 terörist Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildi. Soruşturmada, biri avukat girişinden elinde cübbeyle, diğeri ise vatandaş kapısından arama yapılarak adliyeye giren teröristlerin savcıyı rehin aldıklarında Yunanistan ile telefon görüşmesi yaptıkları ve talimat üzerine savcıyı öldürdükleri belirlendi.

DHKP-C yöneticisi 9 şüpheli hakkında 30 Mart 2016’da tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkaran savcılıkça 4’ü tutuklu, 1’i tutuksuz ve 9’u firari 14 sanıkla ilgili iddianame hazırlandı.

Teröristler Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından saldırının örgütün faaliyeti çerçevesinde ve önceden yapılan planlama gereği tasarlanarak işlendiği anlatılan iddianamede, 9 firari sanığın “anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs” ve “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak kasten öldürme” suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

İddianamede, Mustafa Koçak ve Murat Canım’ın “anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması, diğer sanıkların da “örgüte yardım etmek” suçundan 15’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

ACILI BABA HAKKI KİRAZ, OĞLUNUN SÖZLERİNİ AKTARDI

Aradan geçen yıllar içinde acısı hiç dinmeyen, sadece oğlunu değil, arkadaşını, kardeşini, yarenini kaybettiğini söyleyen baba Hakkı Kiraz, AA muhabirine, olay tarihinde yaklaşık 8,5 saat oğlunu kaybetme korkusu yaşayarak tevekkülle gelişmeleri takip ettiğini belirtti.

Kiraz, o anlarda eşinin “Bu oğlan gitti.” sözleri üzerine, kendisinin de “Eğer kaderimizde böyle bir şey varsa, oğlan gittiyse gider. Takdiri ilahi budur. Sabırlı olalım, Allah böyle emretmişse bizim yapabileceğimiz bir şey yok.” diyerek ailesini telkin etmeye çalıştığını anlattı.

Olay sırasında teröristlerle arabuluculuk yapması istenilen kişilerin bunu kabul etmeyip yıllar içinde de pişmanlık yaşadıklarına dair bir söylemlerinin olmadığını dile getiren Kiraz, o dönem oğlunun terör örgütü tarafından tehdit edildiğinden şüphelendiğini söyledi.“BU CÜBBEYI GİYİYORSAM PEYGAMBER GÖREVİNİ YAPIYORUM. KİMSEDEN KORKMAM”

Hakkı Kiraz, “Oğluma ‘Dosyadan çekilmek değil de bir tedbir falan mı alsan.’ dedim. Bana ‘Eğer biz korkacaksak bu cübbeyi giymeyiz, bu cübbeyi giyiyorsam peygamber görevini yapıyorum. Kimseden korkmam, kimseden de çekinmem. Önümdeki dosyaya bakarım, adalet ne diyorsa onu yaparım. Ne geliyorsa Allah’tan gelir, başımın üstüne.’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Saldırının oğlunun şahsi husumetinden kaynaklanmadığını, örgütün hedefinde devletin olduğunu vurgulayan Kiraz, Berkin Elvan dosyasıyla ilgili oğlunun “Bu ifa ettiğim görevim nedeniyle eğer suçlu babam da olsa, sanık olarak karşıma çıksan Rabbim şahittir, seni ayırt etmem.” dediği aktardı.

“O GÜN DAHİ BUGÜNKÜ KADAR DUYGULANMAMIŞTIM”

Yıllar içinde olayı değerlendiren tartışma programlarını teessürle takip ettiğini dile getiren Kiraz, şunları kaydetti:

“Bazen televizyon programlarını izliyorum. Allah rızası için bunlar savunulacak insanlar mı? Bu terörist, savunulacak insan mı? Siz teröriste nasıl demokrasiden bahsedersiniz? Elinde silahı olan, gidip gündüz vakti Türkiye’nin değil Avrupa’nın en muhkem adliyesinde bir savcıyı rehin alıp 8,5 saat devletle pazarlık yapan ve sonucunda savcıyı katleden bir teröristin adını geçirdiğinizde nasıl demokrasiden bahsedersiniz? Böyle bir demokrasi dünyanın neresinde var? Çok üzüldüm, üzülüyorum izlediğim zaman.”

Baba Hakkı Kiraz, oğlunun hatırasını yaşatan, acılarını paylaşan kimselerle bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu ifade ederek, “Oğlum artık, benim oğlum olmaktan çıktı. Bütün Türkiye’nin, milletin evladı oldu. Aradan 8 sene geçti, inanır mısınız aynı gündeyim. Ailemle birlikte aynı andayız. Ben o gün dahi bugünkü kadar duygulanmamıştım. Bazen öyle çok özlüyorum, çok anımsıyorum. Her yeri belli, her yerde kokuyor. Evden ayrılmamış, yanımızda.” şeklinde konuştu.

“KOLTUK İÇİN DEVLETİ SATACAKLAR”

Hakkı Kiraz SABAH’a yaptığı açıklamada, ‘Bugüne kadar sabrettim, sustum. Artık suskunluğumu bozuyorum, benim oğlum teröristler tarafından şehit edilirken, sırf koltuk için teröristlerin siyasi kanadı HDP ile yan yana gelen siyasilerin devleti paylaşmaya çalışması şehit ailelerini çileden çıkarıyor. Oğlum devleti için canını verirken birilerinin teröristleri devlete ortak etmek istemesi uykularımı kaçırıyor’ diye konuştu.

Son olarak oğlunu devlet için feda ettiğini belirten Hakkı Kiraz koltuk ve makam için gözü kararmış kişilere fırsat vermeyeceklerini söyleyerek, “Bize 8 yıldır acılar içerisindeyken siz neye dayanarak HDP’ye bakanlık versek, ona buna af çıkarsak diyebiliyorsunuz? Ben de o zaman şunu söyleyeyim, sizin de çocuğunuz şehit olsun o zaman kimi isterseniz çıkarın ya da bakanlık verin. Onlar için birşey fark etmiyor ama bizim için çok şey fark ediyor. Siyasiler yada destekçileri bu şekilde konuştukları zaman tabiri caizse cinler tepeme çıkıyor.

KABRİ BAŞINDA DUALARLA ANILDI

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, şehit edilişinin 8. yılında Eyüpsultan Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Programa İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz (sol 2), Adalet Bakan yardımcıları Zekeriya Birkan (sağ 2), Akın Gürlek (sağ 3) ve şehit Kiraz’ın babası Hakkı Kiraz (sağda) da katıldı.

ŞEHADETİNİN 8. YILINDA ANLAMLI MESAJLAR

Meclis Başkanı Mustafa Şentop:

Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz’ı şehadetinin 8. yılında rahmetle yâd ediyorum. Aziz ve şerefli ismi Milletimizin yüreğinde dualarla yaşamaya devam edecektir.

Terörü, müsebbiplerini, fiilî, fikrî ya da sözlü bütün destekçilerini lanetliyorum. Asla, alçak emellerine ulaşamayacak ve mücadele kararlılığımızdan yıldıramayacaklar.

Kahraman Şehit Savcımızın ruhu şad olsun.

Adalet bakanı Bekir Bozdağ: 

Şehit Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz’ı ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve dua ile anıyorum. Hiçbir terör saldırısı, adâleti ayakta tutan ve adâlet ile hükmeden hakim ve savcılarımızı yıldıramayacaktır.Terörle mücadelemiz,son terörist bitene kadar sürecektir.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay:

Görevi başındayken kalleş terör saldırısı sonucu şehit edilen Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz’ı şehadetinin yıl dönümünde rahmetle anıyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir