Türkiye taşımacılık, lojistik ve otomotiv sektöründe yeteneğe ihtiyaç duyuyor

ManpowerGroup tarafından 17 yıldır küresel çapta hazırlanan Yetenek Açığı Raporu’nun bu yılki sonuçları her 5 şirketten 4’ünün yetenek açığı yaşadığını ya da işe alım yapmakta zorlandığını ortaya koydu.

41 ülkeden yaklaşık 39 bin işverenin katılımıyla yapılan araştırmanın sonuçlarına göre küresel çapta yetenek açığı ortalama yüzde 77 seviyesine ulaşırken yetenek açığının yüzde 72 olarak ölçüldüğü Türkiye, geçen yıla kıyasla beş sıralık iyileşme göstererek 41 ülke içerisinde 34. sırada yer aldı.

TÜRKİYE’DE EN FAZLA TAŞIMACILIK ALANINDA YETENEĞE İHTİYAÇ VAR

Küresel çapta ise yüzde 90 ile Tayvan, işverenlerin yetenek açığını doldurmakta en çok zorlandığı ülke olurken bu ülkeyi yüzde 86 ile Almanya ve yüzde 85 ile Hong Kong takip etti. Fransa’nın yüzde 80 ile 15., İtalya’nın yüzde 75 ile 28. ve ABD’nin yüzde 75 ile 29. sırada yer aldığı listeye göre yüzde 64 ile Kolombiya işverenlerin boş pozisyonları doldurmakta en az zorlanan ülke oldu.

Türkiye’de yüzde 79 ile taşımacılık, lojistik ve otomotiv en fazla yeteneğe ihtiyaç duyulan sektör oldu.

Bunu yüzde 76 ile tüketim malları ve hizmetleri ile sağlık ve yaşam bilimleri, yüzde 72 ile iletişim hizmetleri, yüzde 71 ile enerji ve altyapı hizmetleri, yüzde 70 ile finans ve emlak ile endüstriyel ürünler ve malzemeler, yüzde 65 ile bilgi teknolojileri sektörleri takip etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, şunları söyledi:

“Ekonomik sorunlara rağmen, işe alım piyasası gücünü koruyor ve her sektörden işverenler talep gören yetenekleri aramaya devam ediyor. Bununla birlikte, kısıtlı iş gücü piyasaları nedeniyle birçok şirket ihtiyaç duyduğu temel ve teknik yeteneklere sahip kişileri bulmakta zorlanıyor. Türkiye’ye baktığımızda ise geçen yılki ankette ülkemiz, yüzde 71 ile 29’uncu sırada bulunuyordu. Bu yıl yetenek açığında 5 puanlık bir artış gösterse de Türkiye’de hala ciddi bir açık olduğu görülüyor. Sektörel bazda baktığımızda taşımacılık, lojistik ve otomotiv işverenleri doğru yeteneğe ve yetkinliğe ulaşmada en çok zorlanan grubu temsil ediyor.

“ŞİRKETLER YETENEK HAVUZLARINI BÜYTMELİ, GELİŞİME YATIRIM YAPMALI”

Yetenek açığını kapatmak için çalışanların sürekli olarak kendilerini yenilemeleri, meslek grubu bağımsız dijital yetkinliklerini geliştirmeleri ve yeni dönemin ihtiyaçlarına uygun şekilde yetenek dönüşümlerini yapmaları gerekiyor. Diğer yandan şirketler de yetenek havuzlarını büyüterek öğrenmeye ve gelişime yatırım yapmalı, şirket içinde yetiştiremedikleri yetenekleri çekmek için dış pazara yönelerek, çalışanlara kurum içinde yeni pozisyonlara geçmelerine yardımcı olmalıdır. İnsanları geleceğin mesleklerine hazırlamak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Her yöneticinin gündem maddesinin en üst sıralarında bu konu yer almalıdır.”

Türkiye ve global çapta en çok aranan 5 temel yetenek

Türkiye

Global

1

Yaratıcılık ve Özgünlük

Güvenilirlik & Öz Disiplin

2

Muhakeme ve Problem Çözme

Yaratıcılık ve Özgünlük

3

İş Birliği ve Ekip Çalışması

Eleştirel Düşünme ve Analiz

4

Liderlik ve Sosyal Etki

Muhakeme ve Problem Çözme

5

Güvenilirlik ve Öz Disiplin

Esneklik ve Uyum Yeteneği

Türkiye ve global çapta en çok ihtiyaç duyulan ilk 5 teknik yetenek

Türkiye

Global

1

Üretim ve İmalat

BT ve Veri

2

Satış ve Pazarlama

Mühendislik

3

Mühendislik

Satış ve Pazarlama

4

BT ve Veri

Operasyon ve Lojistik

5

İdari İşler ve Ofis Desteği

Müşteri Karşılama & Ön Büro

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir