Yüksekova Nehil Sazlığı’nda tespit edilen kuş türü 200’ü geçti

Cumhurbaşkanı kararıyla 2019’da ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edilen sazlık, İran ve Irak’a sınır bölgede yer alması ve göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle yılın belli dönemlerinde birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Havanın ısınması sonucu karların erimesiyle su seviyesi artan alanda, koruma çalışmalarıyla tür ve popülasyon zenginliği arttı.

Hakkari Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan gözlemlerde alanda bugüne kadar 200’ü aşkın kuş türü kayıt altına alındı.

Sulak alanda, ilkbaharla birlikte ak leylek, kızılbacak, kara çaylak, karabaş martı, kaşık gaga, küçük akbaba, çamurcun, çıkrıkçın, akça cılıbıt, çulluk, şahin, yaban ördeği, çayır ve saz deliceleri, balıkçıllar ile telli turna gibi türler görülebiliyor.

Bazı türlerin yaşam bazılarının da dinlenme için kullandığı sazlık, kuş gözlemcileri ve fotoğraf tutkunlarının da ilgisini çekiyor.

Hakkari Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde öğretim üyesi Dr. Erkan Azizoğlu, “Bünyesinde barındırdığı habitat çeşitliliğinden dolayı birçok su kuşunu barındırıyor. Önemli türlerden turna her sene bu vakitlerde alanımızı tercih ediyor. Kaşık gaga, balıkçıl türlerimizin çoğu burada var. 2009’da 124 tür vardı. İzleme ve çalışmalarımıza bağlı olarak her sene tür sayısı artıyor. Sazlıktaki yangınlar türlerimizi tehdit ediyor. Koruma çalışmaları arttıkça popülasyon da artıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bölgede çobanlık yapan Turgay Çelikhası da 10 gündür hayvanlarını sazlığın etrafındaki yeşil alanlarda otlatmaya başladığını belirterek, bu alanın kendileri için meşhur bir sazlık olduğunu ifade etti. Çelikhası, “Kuşlar gelmeye başladı. Burada birçok kuş türü var. İnsanlar gelip fotoğraf çekiyor. Çok güzel bir yer” dedi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir