Depremlerin birinci yılı dünya basınında: ‘Yıkım devam ediyor’

6 Şubat 2023 tarihinde Maraş’ta meydana gelen ve resmi açıklamalara göre 53 bin 537 kişinin hayatını kaybettiği, 107 bin 213 kişinin yaralandığı depremler birinci yılında. Depremlerin birinci yılında deprem bölgesindeki durum dünya basınında da geniş yer buldu.

POLITICO: YÜZLERCE ÇOCUK HALEN KAYIP

ABD’nin Politico haber sitesi, “Türkiye’deki depremden bir yıl sonra yıkım sürüyor” başlıklı haberinde, “Yüzlerce çocuk halen kayıp; aileleri çocuklarının enkaz altından çıkarıldığını ve yakınlardaki hastanelerde girişlerinin yapıldığını ama o günden bu yana kayıp olduklarını söylüyor” değerlendirmesine yer verdi. Gönül Tol imzalı haberde, kadın ve çocuklara hukuki ve psikolojik destek için kurulan Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin, ailelerden çocuklarının organ kaçakçılarının ve Menzil ile İsmailağa gibi tarikatların eline düştüğü yönünde şikayetler aldığı, hükümetin ise iddiaları reddettiği ifade edildi.

Depremlerde 3 milyonu aşkın kişinin yerinden edildiği belirtilen haberde, yüz binlerce kişinin konteyner ve çadırlarda yaşadığına, binlerce kişiye ise çadır bile verilmediğine, bu kişilerin yakınlarından yardım almak durumunda kaldığına dikkat çekildi.

CNN: HATAY’DA DEPREM DAHA DÜN YAŞANMIŞ GİBİ

ABD’nin CNN International haber sitesi, Maraş depremlerinin birinci yılına, “Türkiye’deki depremden kurtulanlar bir yıl sonra hayatlarını yeniden inşa etmeye çalışıyor: ‘Ziyaret edecek bir mezarlığı olan insanlara imreniyorum'” başlıklı haberinde yer ayırdı. Haberinde depreme Antep’te yakalanan Sezai Karabaş ve 6 yaşındaki kızı Şengül’ün hikayesine de yer veren CNN, Hatay’daki duruma da dikkat çekerek şehrin bazı bölgelerinin halen deprem sanki daha dün yaşanmış gibi göründüğüne işaret etti.

Hatay’daki ağır hasarlı pek çok binanın halen yıkılmayı beklediğini ifade eden CNN International, Antakya’nın merkezinde ‘çok az yaşam belirtisi olduğuna, çok az binanın içinde halen yaşayan birileri varmış gibi göründüğüne’ dikkat çekti. CNN’in haberinde de pek çok depremzedenin halen kayıp olan yakınlarını aradığı hatırlatıldı.

AP: DEPREMZEDELER ‘SESİMİ DUYAN VAR MI?’ DİYE SORUYOR

ABD’nin The Associated Press (AP) haber ajansı, “Türkiye geçen yıl yaşanan depremlerin enkazı arasında, ölen binlerce kişi için yas tutuyor” başlıklı haberinde, deprem bölgesinde yapılan anma etkinliklerinde merkezi ve yerel yönetim temsilcilerine yönelik protestolara dikkat çekti. AP, Antakya’daki öfkeli kalabalığın polisle karşı karşıya geldiğini, CHP’li Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın istifa çağrılarıyla karşı karşıya kaldığını, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ise konuşması sırasında yuhalandığını aktardı.

Antakya’daki anmada kalabalıkların “Sesimi duyan var mı?” diye bağırdığın yazan AP, hükümet yetkililerinin, iktidar ve muhalefet partilerinden siyasetçilerin bugün deprem bölgesinde olacağı bilgisi paylaşıldı. Ajans, haberinde, Malatya’da resmi etkinlikler dışında yapılacak etkinliklere getirilen üç günlük yasağa da dikkat çekti.

WP: ‘SOKAKTAN GEÇEN HERKESTE OĞLUMU ARIYORUM’

Depremlerin birinci yılına “Yıkıcı depremden bir yıl sonra Türkiye yeniden inşa için çalışıyor” başlıklı haberinde yer veren ABD’nin The Washington Post (WP) gazetesi, depremlerde yakınlarını kaybeden kişilerden Sema Güleç’in anlatımlarını aktardı.

İskenderun yakınlarında ‘sokaktan geçen herkeste oğlunun yüzünü aradığını’ anlatan Güleç, deprem gecesi evinde olan 25 yaşındaki mimar oğlu Batuhan’ın akıbeti ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Aklımızda o kadar çok soru var ki. Ona ne oldu? Yaklaşık bir yıldır bir bitiş, bir kapanış olmadan yaşıyoruz. Günler ve geceler hep aynı.”

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeli sığınmacılar için de hayatın daha zor olduğu ifade edilen haberde, Humus kentinden Hatay’a gelen ve eşi ve beş çocuklarıyla birlikte çadırda kalan Mustafa El Ömer’in “Depremlerden sonra hayat daha da zorlayıcı bir hal aldı” sözlerine yer verildi. Ömer, “Bu çadır kentten daha iyi bir şart yok. Yardım almıyoruz ama umarım yakın zamanda bir konteyner verecekler” diye konuştu.

GUARDIAN: YENİDEN İNŞA PARLAK YENİ BİNALAR ÜRETEBİLİR AMA…

İngiltere’nin The Guardian gazetesi, depremlerin birinci yılına ilişkin haberini “Cesur sözlere rağmen Türkiye’nin deprem sonrası yeniden inşasında belirsizlik hakim” sözleriyle okurlarıyla paylaştı. Haberde, aradan geçen bir yıla rağmen, deprem bölgesinin yeniden inşası konusunda soru işaretlerinin devam ettiğine dikkat çekildi.

Depremde yaşanan yıkıma da işaret edilen haberde, ‘pek çok kişi için ölü sayısının bu kadar büyük olmasının net bir suçlusunun olduğu, bunun da inşaat sektöründeki yolsuzluk olduğu’ ifade edildi. The Guardian, bu durumun bir kanıtının da aynı bölgede ayakta kalan yapıların yanında yerle bir olan başka yapıların olması olduğunu yazdı.

Habere şu sözlerle son verildi: “Büyük fiziksel yıkımın ötesinde, insanların ülke çapında yaşadığı acıyı da kavraması bir o kadar zor; bu acı, pek çok kişi için tüm toplulukların yok olmasıyla daha da artmış durumda. Yeniden inşa, parlak yeni kuleler üretebilir ama toplulukların restorasyonu tamamıyla farklı bir zorluk teşkil ediyor.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x