Trablus İstinaf Mahkemesi Ulusal Birlik Hükümeti, Türkiye ile hidrokarbon mutabakat zaptını iptal etti

TÜRKİYE’YE HİDROKARBON ARAMA YETKİSİ VERİYORDU

Türkiye ile Libya arasında Ekim 2022’de yapılan hidrokarbon anlaşması, Türkiye’ye hem Libya’nın münhasır ekonomik bölgesinde hem de ana karasında hidrokarbon arama yetkisi veriyordu.

MAHKEMEDEN İPTAL KARARI

Uluslararası arenada son derece önemli olan bu mutabakat zaptının iptaline karar veren Trabls İstinaf Mahkemesi, verdiği iptal kararının gerekçesini Başbakan Abdul Hamid Dbeibah’ın Libya devlerine uzun vadeli yükümlülükler getiren herhangi bir anlaşma imzalama yetkisi bulunmamasına dayandırdı.

2022’DE İMZALANMIŞTI

2022’de imzalanan mutabakat zaptına göre, Türk ve Libyalı şirketler zengin petrol ve doğal gaz rezervine sahip alanlarda birlikte çalışabilecekti.

Mutabakat metni iki ülke şirketlerinin söz konusu bölgelerde sismik araştırma ve sondaj yapmasına olanak sağlamakla birlikte, Libya anakarasında da hidrokarbon araması, sondajı yapabilmesi anlamına geliyordu.

YUNANİSTAN, MISIR VE AB TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Mutabakat zaptının imzalanması ile başta Yunanistan, Mısır ve AB tepki göstererek bu anlaşmanın hukuken geçersiz olduğunu savunmuştu.

Hatta Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye ile Libya’nın mutabakat zaptını imzalamasından saatler sonra “Türkiye-Libya muhtırası hukuka aykırı ve geçersizdir. Libya Temsilciler Meclisi’nin bugün Trablus’ta imzalanan anlaşmanın geçersizliğine ilişkin açıklamalarından memnuniyet duyuyoruz” açıklaması yapmıştı.

Libya’da öteden beri Halife Hafter’e destek veren Mısır ise, “Görev süresi dolan Ulusal Birlik Hükümeti’nin herhangi bir uluslararası anlaşma ve mutabakat zaptı imzalama yetkisi yoktur.” diyerek Türkiye aleyhinde görüş bildirmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x